8-LETNIA BOHATERKA – POSTAWA GODNA NAŚLADOWANIA

26 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie miała miejsce uroczystość podczas, której została wyróżniona bohaterka tej szkoły. W uroczystości tej udział wzięli: Wojewoda Lubuski Władysław  Dajczak, Lubuski  Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Sławomir Klusek, władze samorządowe, grono pedagogiczne oraz uczniowie.

Wyróżniona dziewczynka, 8-letnia Joasia Raniewicz w dniu 30 marca 2017 roku, o godzi 11:32, przebywając sama w domu, zadzwoniła z telefonu stacjonarnego na numer alarmowy 112 informując o pożarze telewizora. Operator Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego poinformował o zaistniałym zdarzeniu Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sulęcinie.

Przybyli na miejsce strażacy zastali czarny dym wydobywający się z okna dachowego budynku wielorodzinnego. W wyniku prowadzonych działań ratownicy stwierdzili, że dziewczynka opuściła budynek przed przybyciem zastępów straży pożarnej, a w jednym z pokoi na pierwszym piętrze znajdują się zwierzęta w klatkach. Dzięki wzorowemu zachowaniu dziewczynki i sprawnie przeprowadzonej przez strażaków akcji ratowniczo – gaśniczej, nikomu nic się nie stało a znajdujące się w domu wyposażenie nie uległo znacznemu zniszczeniu.  Ustalono ponadto, że do pożaru doszło w wyniku zapalenia się telewizora znajdującego się na komodzie, co skutkowało z kolei zapaleniem się belki konstrukcyjnej dachu przebiegającej przez pokój.

Na szczególną pochwałę zasługuje postawa i zachowanie Joasi Raniewicz, która pomimo zaistniałych okoliczność nie spanikowała i wiedziała jak się należy zachować w tak trudnej sytuacji. Jej błyskawiczna reakcja, w tak dramatycznych chwilach, pozwoliła zapobiec ogromnej tragedii.

Opracowanie: st. kpt. Waldemar Konieczny
Zdjecia: KP PSP Sulęcin, LUW