Bezpieczne Ferie 2018 w Lubuskiem

Od 12 do 25 lutego w Lubuskiem potrwają ferie zimowe. W tym czasie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w regionie będą prowadzić akcje, w celu zapewnienia spokojnego wypoczynku dzieciom i młodzieży szkolnej.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak  oraz Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa, Zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Przemysław Gliński, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Krzysztof Sidorowicz i Lubuski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Bogdan Trzpis zapewniali na specjalnej konferencji prasowej o czujności wszystkich służb i pełnym przygotowaniu do akcji „Bezpieczne Ferie 2018″.  

Szeroko zakrojoną akcję wśród dzieci i młodzieży jak co roku zorganizowała Państwowa Straż Pożarna.  Już w okresie przed feriami zimowymi udało się dotrzeć do grupy około 3,5 tysiąca dzieci i młodzieży z różnego rodzaju pogadankami i pokazami na akwenach. Wszystko aby podnieś poziom świadomości jak niebezpieczna jest zabawa na tzw. „dzikich” lodowiskach na rzekach, jeziorach oraz stawach. W roku 2017 strażacy w akcji bezpieczne ferie spotkali się z 10 tysiącami dzieci w województwie lubuskim.

Wojewoda Lubuski zaapelował także do dzieci, aby w czasie zimowego wypoczynku pamiętały o zasadach bezpieczeństwa. – Wszystkie zorganizowane formy wypoczynku dzieci będą pod szczególnym nadzorem. Jest uruchomiona specjalna infolinia w Kuratorium Oświaty, na którą można zgłaszać wszelkie informacje dotyczące zagrożeń i nieprawidłowości w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych – przypomniał Wojewoda.

Z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, przypadającego 11 lutego, Wojewoda Lubuski wręczył również nagrody w konkursie plastycznym – „Bezpieczne ferie – znam numer alarmowy 112” zorganizowanym przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra. Na konkurs wpłynęło ponad 540 prac.

Święto numeru alarmowego 112  ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat korzystania z niego we właściwy sposób. Zielonogórscy strażacy w sali edukacyjnej „Ognik”  przypomnieli  podstawowe zasady bezpieczeństwa przed zbliżającymi się feriami.

Komisja konkursowa nagrodziła następujące prace:

  • I miejsce Oskar Kałwiński ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowej Soli
  • II miejsce Stanisław Stefanowicz ze Szkoły Podstawowej Nr 7 w Zielonej Górze
  • III miejsce Zuzanna Jurga ze Szkoły Podstawowej Nr 22 w Zielonej Górze

Wyróżnienia:

  • Wiktora Błaszyk ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Zielonej Górze
  • Dominik Hryńkiewicz z Zespołu Edukacyjnego Nr 5 w Zielonej Górze
  • Uczniowie ze świetlicy szkolnej ze Szkoły Podstawowej Nr 15 w Zielonej Górze