„Rzepińska Wiosna 2016” – Ćwiczenia lubuskich strażaków w gaszeniu pożaru lasu

Rozpoczęła się akcja bezpośrednia w ochronie przeciwpożarowej lasu, czyli cykliczna operacja Lasów Państwowych mająca na celu ograniczenia możliwości powstania i rozprzestrzeniania się pożarów na obszarach leśnych. Przypada ona w okresie najwyższej palności na obszarach leśnych przypadających między miesiącami marcem i październikiem.
W związku z powyższym tematem wspólnych ćwiczeń jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych województwa lubuskiego i Lasów Państwowych Regionalnych Dyrekcji w Szczecinie i Zielonej Górze, jakie odbyły się 21 marca w powiecie słubickim było „Doskonalenie działań ratowniczo – gaśniczych na obszarach leśnych”.  Nadzór nad ćwiczeniami sprawował z-ca komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Sławomir Klusek.
Jak zakładał scenariusz manewrów 21 marca w godzinach porannych doszło do pożaru lasu na terenie nadleśnictwa Rzepin na skutek punktowych podpaleń wzdłuż drogi 134. Pożar rozwijał się na południowy zachód obejmując swym zasięgiem kolejne obszary leśne. Dym wewnątrz kompleksu leśnego zauważył Punkt Obserwacyjny zintegrowany z Punktem Alarmowo – Dyspozycyjnym, który przekazał informacje do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Słubicach. Nastąpiło dysponowanie pierwszych zastępów straży pożarnej z terenu powiatu słubickiego oraz w miarę rozwoju sytuacji kolejnych sił i środków włącznie z zasobami Nadleśnictw Rzepin i Ośno Lubuskie, m.in. samolotu gaśniczego, ciągników z pługami oraz brygady z pilarkami. Pożaru nie udaje się opanować. Rozprzestrzenił się na teren Nadleśnictwa Cybinka. Następiło dysponowanie dodatkowych samolotów gaśniczych oraz kolejnych związków taktycznych straży pożarnej z całego województwa lubuskiego . Do pożaru wyjechały więc kolejne plutony lubuskiej kompanii gaśniczej COO i wojewódzkiego odwodu operacyjnego złożonego z OSP. Powołany został sztab akcji. Oprócz rozwijającego się pożaru strażacy zmagali się z szeregiem nieprzewidzianych problemów i trudności: ugrzęźnięciem samochodu na drodze pożarowej, awarią silnika pojazdu uniemożliwiającą dalszą jazdę w takim miejscu, które blokuje przejazd innym samochodom, awarią motopompy w punkcie czerpania wody. Celowe utrudnienia, których dostarczał zespół podgrywający, miały za zadanie pokazać, jakie sytuacje mogą wystąpić w sytuacji rzeczywistego pożaru i akcji ratowniczo – gaśniczej.
Łącznie udział w ćwiczeniach wzięło ponad 400 uczestników. Zakładanymi celami ćwiczeń było: doskonalenie umiejętności prowadzenia działań, sprawdzenie stanu gotowości do działań, procedur dysponowania i stanu wyposażenia, organizacja sztabu akcji, doskonalenie współdziałania Państwowej Straży Pożarnej I Lasów Państwowych.
Z uwagi na konieczność organizacji łączności na miejscu prowadzonych działań mieliśmy również okazję przetestować integrator radiowy, którego zadaniem jest zapewnienie równoległej łączności 4 systemów w ramach jednej konferencji radiowej. Umożliwia to współprace w ramach różnych systemów łączności stosowanych przez PSP, Policję czy Pogotowie Ratunkowe.

Oprac. kpt. Magdalena Bilińska
Foto: Jan Kaczmarowski – Lasy Państwowe