Ćwiczenia „OGNISTA PUSZCZA 2019” zakończone

4 kwietnia w godzinach popołudniowych zakończyły się największe od wielu lat manewry Państwowej Straży Pożarnej i Lasów Państwowych. To były tylko ćwiczenia w których wszyscy biorący w nich udział przygotowywali się na wielkopowierzchniowy pożar Puszczy Noteckiej. W wielowątkowych ćwiczeniach udział brali strażacy Państwowej Straży Pożarnej z 4 województw, kadeci z kadrą dowódczą ze Szkoły Aspirantów z Poznania, Ochotnicza Straż pożarna, Lasy Państwowe, Wojsko Polskie, Straż Graniczna i Policja. 

Były to bardzo wyczerpujące ćwiczenia pozwalające przygotować się na wielowątkowe zdarzenie jakim jest gigantyczny pożar lasu. W kilkudziesięciu godzinach ćwiczeń strażacy oprócz gaszenia lasu mogli sprawdzić się w współdziałaniu z innymi służbami i pomiędzy sobą. Koncepcje sztabu akcji wypracowane na papierze i na mapach były wdrażane w rzeczywistość. Specjalistyczne grupy strażaków sprawdziły swoje umiejętności miedzy innymi we współpracy ze specjalistycznym śmigłowcem Wojska Polskiego.

Ogromne podziękowania należy złożyć przedstawicielom Lasów Państwowych z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ze Szczecina i Zielonej Góry za współorganizację ćwiczeń, pełne zaangażowanie z wykorzystaniem wszystkich możliwych zasobów ludzkich i sprzętowych.

Teraz przyszedł czas na podsumowanie, analizę i wyciągniecie wniosków. Wszystkim współorganizatorom i uczestnikom ćwiczeń na zakończenie podczas zbiorki pododdziałów podziękował lubuski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Patryk Maruszak.

Poniżej galeria zdjęć i linki do materiałów filmowych przygotowanych przez Telewizję Polską.

Materiały filmowe

 
Opracowanie: kpt. Dariusz Szymura, KW PSP Gorzów Wlkp.
Zdjęcia: Jan Kaczmarowski – Lasy Państwowe