Dzień Strażaka

 

 

 

 

 


 

Życzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka z okazji Dnia Strażaka

Wszystkim Wam, strażakom życzę bezpiecznej służby i z szacunkiem dziękuję za każdy dzień – zwrócił się minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak do strażaków z okazji przypadającego 4 maja Międzynarodowego Dnia Strażaka. 

Uroczyste obchody w dniu św. Floriana, patrona wszystkich strażaków mają długą historię. Święty stał się ich orędownikiem po pożarze na krakowskim Kleparzu w 1528 roku, gdzie znajdowały się jego relikwie. Ogień zajął wtedy okoliczne budynki, ocalając w znacznej mierze kościół św. Floriana. Od tego czasu męczennik jest patronem walki z pożarami.

W dniu wstąpienia do służby strażacy ślubują między innymi ofiarność i męstwo w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego, i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem własnego życia. Nie dziwi więc fakt , że ta grupa zawodowa cieszy się niezmiennie wysokim i stabilnym  zaufaniem społecznym wśród Polaków. 

W Państwowej Straży Pożarnej pełni służbę 29 851 strażaków.

W 2016 roku jednostki PSP interweniowały łącznie 446 760 razy. Gasiły 126 204 pożary i uczestniczyły w 288 390 interwencjach związanych z miejscowymi zagrożeniami takimi jak wypadki drogowe, wichury, opady deszczu, itp.

Strażaków zawodowych wspierają strażacy ochotnicy. Oni również świętują 4 maja. 

 

 

 


Życzenia Sekretarza Stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego z okazji Dnia Strażaka

Film

List

 

 

 


Życzenia Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej

 
   Funkcjonariusze i pracownicy cywilni
   Państwowej Straży Pożarnej
 
   Weterani i Seniorzy
   Służby Pożarniczej
 
   Druhny i Druhowie
   Ochotniczej Straży Pożarnej

 

Z okazji „Dnia Strażaka” życzę Wam i Waszym rodzinom zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Pragnę podziękować za codzienną służbę, za ofiarność, męstwo i poświęcenie w ratowaniu mienia i zagrożonego życia ludzkiego.

Życzę Wam, byście wciąż z niesłabnącym oddaniem i poświeceniem nadal służyli ludziom na obszarze naszego województwa i kraju, aby służba i działalność pod sztandarami świętego Floriana były dla Was powodem do dumy oraz źródłem satysfakcji i inspiracji.

 

Lubuski Komendant Wojewódzki
Państwowej Straży Pożarnej
st. bryg. Sławomir Klusek