II Lubuska Akcja -Strażacy Kobietom ”Kobieta potrafi”

W Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. odbyła się II Lubuska Akcja Strażacy Kobietom ”Kobieta potrafi”. Akcja została zorganizowana przez Państwową Straż Pożarną z okazji Dnia Kobiet. Zaproszenie strażaków przyjęło blisko 80 kobiet z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. i Akademii Jakuba z Paradyża. Swoją obecnością zaszczyciły nas Panie, które są pracownikami cywilnymi ale były z nami również funkcjonariuszki PSP.

Pomysłodawcami akcji, jej formy i tematyki były same kobiety. Przedstawiane na zajęciach zagadnienia były inspirowane rzeczywistymi zdarzeniami z którymi możemy się spotkać na co dzień. Miały one na celu przypomnienie oraz utrwalenie zasad bezpieczeństwa.

Zajęcia przygotowane przez strażaków zostały podzielone na pięć grup tematycznych tj.

  • pierwsza pomoc,
  • bezpieczne zachowanie w domu,
  • użycie podręcznego sprzętu gaśniczego,
  • ewakuacja z pojazdu.
  • pokaz sprzętu ratowniczego i prezentacja zawodu strażaka,

W II Lubuską Akcję Strażacy Kobietom ”Kobieta potrafi” włączyli się Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, prezydent Miasta Gorzowa Wlkp. Pan Jacek Wójcicki, Rektor Akademii Jakuba z Paradyża prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska.

Urzędniczki bo tak o sobie mówią mogły skorzystać z fachowej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, poznać rodzaje niebezpieczeństw z jakimi można spotkać się we własnym domu czy mieszkaniu. Zajęcia z zakresu zagrożeń domowych zostały przeprowadzone w niedawno otwartej sali „Ognik”. Panie mogły ubrać się w strój strażacki i samie przeprowadzić działania gaśnicze przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego. Strażacy przygotowali też pokaz przedstawiający sytuację, w której dochodzi do zapalenia się garnka z olejem i jak duże niebezpieczeństwo grozi osobie, która przystąpi do gaszenia płonącego garnka pełnego  oleju wodą. Strażacy pokazywali również jak ewakuować osoby z pojazdów. Podczas ostatniego modułu strażacy opowiedzieli o służbie strażaka, jego zadaniach, sprzęcie i ciągłym doskonaleniu swoich umiejętności.  

Na zakończenie każda z Pań w dowód uznania za fantastyczną postawę otrzymała różę oraz dyplom potwierdzający zdobycie tytułu „Kobieta potrafi”.

Dziękujemy wszystkim Paniom za zaszczycenie nas swoja obecnością.

 

Opracowanie: kpt. Dariusz Szymura, oficer prasowy Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wlkp.
Zdjęcia: str. Jacek Targoński