KM PSP ZIELONA GÓRA – NAWAŁNICA NAD ZIELONĄ GÓRĄ

W dniu 22 lipca br. wieczorem nad miastem i częścią Powiatu Zielonogórskiego przeszła nawałnica z intensywnymi opadami deszczu połączonymi z wyładowaniami atmosferycznymi i silnym wiatrem. W ciągu kilku godzin spadło ponad 50 mm wody. Wystarczyło zaledwie kilka minut obfitego deszczu, by w wielu częściach miasta studzienki kanalizacyjne nie nadążały z odprowadzaniem wody. Skutkiem przejścia gwałtownego frontu burzowego były połamane drzewa, zalane piwnice, garaże, lokale użytkowe, pomieszczenia budynków użyteczności publicznej, pozrywane chodniki oraz zarwane skarpy drogowe. Istniała potrzeba gradacji napływających dziesiątek zgłoszeń. Do godzin porannych strażacy interweniowali ponad 150 razy usuwając powalone drzewa oraz pompując wodę z zalanych pomieszczeń i ulic. Nie odnotowano osób rannych, w dwóch przypadkach strażacy uwalniali z zalanych samochodów uwięzione dzieci i osoby dorosłe.

Szczególnie trudna sytuacja związana z zalanymi pomieszczeniami była w następujących obiektach: Szpital Powiatowy w Sulechowie, Szpitalny Oddział Ratunkowy, Dworzec PKP, Galeria FOCUS PARK oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze oraz okolice Starego Rynku w Zielonej Górze.

W celu usprawnienia prowadzonych działań w trybie alarmowym do siedziby Komendy oraz jednostek ratowniczo-gaśniczych ściągnięto dyżurny stan osobowy strażaków systemu dziennego i zmianowego Komendy Miejskiej. W działaniach na terenie miasta i powiatu brało udział ponad 150 strażaków PSP oraz strażacy z jednostek OSP z miasta i Powiatu Zielonogórskiego.

 

Opracował: mł. bryg. Ryszard Gura – oficer prasowy KM PSP Zielona Góra
Zdjęcia – Gazeta Lubuska