Koparka wpadła do stawu w Sarbiewie

W dniu 12.02.2019r. o godz. 16:15 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP
w Strzelcach Krajeńskich wpłynęło zgłoszenie z którego wynikało, że koparka pracująca na brzegu stawu w miejscowości Sarbiewo zsunęła się do wody.

Na miejsce natychmiast zadysponowano 4 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej ze Strzelec Krajeńskich, OSP Zwierzyn i OSP Żółwin, a także specjalistyczną grupę wodno-nurkową ze Świebodzina. Jako pierwsze na miejscu pojawiły się zastępy z JRG Strzelce Krajeńskie. Po rozpoznaniu sytuacji okazało się, że koparka pracująca na brzegu stawu znalazła się pod wodą, nad powierzchnię wody wystawała jedynie część ramienia koparki. Nie było świadków zdarzenia ani żadnych innych wiarygodnych informacji czy w środku był człowiek.

Działania zastępów w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kolejno podjęto próbę dotarcia
do kabiny koparki działając z powierzchni wody. Strażacy w ubraniach wypornościowych użyli wszelkich dostępnych metod dotarcia do wnętrza kabiny która znajdowała się 1,5 m pod powierzchnią wody. Niestety nie udało się sforsować drzwi do wnętrza koparki.

Po dotarciu specjalistycznej grupy wodno-nurkowej ze Świebodzina pod wodę zeszli nurkowie z zadaniem rozpoznania sytuacji oraz ewentualnego dotarcia do kabiny. Z powodu praktycznie zerowej widoczności, a także z powodu częściowego przysypania ziemią kabiny operatora koparki, nie udało się dostać do wnętrza szoferki, nurkowie zdołali jedynie ustalić, że jest ona całkowicie zalana wodą. Po ponad 5 godzinach przerwano działania ratownicze, biorąc pod uwagę brak szans na przeżycie wewnątrz kabiny oraz warunki działań zagrażające pracującym nurkom.

W dniu 13.02.2019r. od godz. 8:30 wznowiono działania poszukiwawcze, na miejsce została zadysponowana specjalistyczna grupa wodno-nurkowa z Międzyrzecza z zadaniem wykonania dostępu do wnętrza kabiny koparki celem ustalenia czy znajduje się w niej operator maszyny uważany dotychczas za osobę zaginioną. Podjęcie działań w świetle dziennym, po opadnięciu na dno zanieczyszczeń powstałych po osunięciu się koparki pozwoliły osiągnąć zamierzony cel. Wewnątrz kabiny nurek odnalazł ciało mężczyzny. Po zakończeniu działań pod wodą strażacy zneutralizowali oraz zebrali pozostałości cieczy ropopochodnych
po zaistniałym zdarzeniu, teren oraz koparka zostały przekazane organom prowadzącym czynności dochodzeniowe.