KP PSP Świebodzin – ćwiczenia doskonalące techniki ratownicze na zamarzniętych akwenach

W ramach doskonalenia zawodowego KP PSP Świebodzin rozpoczeła cykl ćwiczeń w zakresie organizacji działań na zamarzniętych akwenach śródlądowych, z których umiejętności szczególnie teraz w okresie zimowym mogą stać się bardzo przydatne. Pierwsze, w których oprócz strażaków specjalistycznej grupy ratownictwa wodno-nurkowego świebodzińskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP uczestniczyli członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Lubrzy, Jemiołowa i Toporowa, odbyły się w dniu 4 lutego 2017 r. na pokrytym lodem Jeziorze Trześniowskim w Łagowie. W sumie zaangażowanych było blisko 30 ratowników.

Po instruktażu przeprowadzonym przez koordynatora ratownictwa wodnego st. asp. Wojciecha Dudzińskiego strażacy przystąpili do ćwiczeń praktycznych. Doskonalone były metody ratownicze przy użyciu sprzętu specjalistycznego jakim są sanie lodowe oraz sprzętu zastępczego typu deska ortopedyczna, drabina czy wąż pożarniczy napełniony powietrzem.

W sezonie zimowym dochodzi do wielu wypadków na zamarzniętych ciekach wodnych, jeziorach i stawach. Niejednokrotnie są to wypadki śmiertelne, ponieważ osoba która wpadła pod lód ma niewiele czasu na wydostanie się, zanim dojdzie do wychłodzenia organizmu. Jak dowiodły ćwiczenia ratownicy są przygotowani do prowadzenia tego typu działań, posiadają odpowiedni sprzęt oraz skafandry chroniące ich przed niską temperaturą. Natomiast jeśli znajdziemy się w sytuacji, gdzie będziemy samodzielnie musieli udzielić pomocy bez strażaków, należy pamiętać o kilku zasadach. Podczas pomocy poszkodowanemu nigdy nie podchodźmy blisko załamanego lodu. W tym miejscu lód jest już mocno naruszony i podatny na dalsze pęknięcia. Pamiętajmy również o tym, aby podczas akcji nie stać na nogach, połóżmy się na brzuchu i czołgajmy w kierunku poszkodowanego. Gdy leżymy, ciężar naszego ciała rozkłada się na większej powierzchni lodu, dzięki czemu daje nam to pewność, że lód się pod nami nie załamie. Do wydobycia poszkodowanego możemy użyć przedmiotów znajdujących się w najbliższym otoczeniu gałęzi czy szalika. Oczywiście w takiej sytuacji należy bezwzględnie powiadomić służby ratownicze dzwoniąc pod numer 998 lub 112.

Termin szkolenia nie był przypadkowy, rozpoczęły się bowiem ferie zimowe. Apelujemy o rozwagę podczas wypoczynku na lodzie. Apel kierujemy także do wędkarzy łowiących spod lodu.

Opracowanie i zdjęcia: bryg. Dariusz Paczesny, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie