KP PSP Świebodzin – pożaru budynku gospodarczego

24 czerwca br. o godz. 22:04 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Świebodzinie wpłynęło zgłoszenie pożaru budynku gospodarczego i możliwości rozprzestrzenienia się pożaru budynku obory, w której znajdowała się trzoda chlewna. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Rogoziniec, gm. Zbąszynek.

Dyżurny operacyjny stanowiska kierowania zadysponował do zdarzenia 3 zastępy z JRG PSP w Świebodzinie, 2 zastępy z OSP Dąbrówka Wlkp., 2 zastępy z OSP Zbąszynek i jeden zastęp z OSP Rogoziniec. Po przybyciu zastępów na miejsce zdarzenia stwierdzono, że całkowicie objęty pożarem jest budynek gospodarczy, w którym składowano drewno opałowe i urządzenia ogrodowe. Budynek przylegał bezpośrednio do murowanej stodoły, w której znajdowała się trzoda chlewna w ilości 100 sztuk krów i cielaków, a na poddaszu budynku składowana jest słoma w ilości 100 balotów.

Pierwsze przybyłe jednostki OSP zabezpieczyły miejsce zdarzenia, odłączyły zasilanie elektryczne w budynku, oświetliły teren działań oraz podały dwa prądy gaśnicze wody na palący się budynek gospodarczy. Po dojeździe zastępów z JRG kierujący działaniem ratowniczym podjął decyzje o podaniu dodatkowych dwóch prądów gaśniczych wody w obronie bezpośrednio zagrożonej stodoły. Kamerą termowizyjną sprawdzono ewentualność rozprzestrzenienia się pożaru przez otwory wentylacyjne i okna do budynku stodoły – zagrożenia nie stwierdzono. Po przygaszeniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych i dogaszania pogorzeliska.

W wyniku pożaru spaleniu uległ drewniany budynek gospodarczy, ok. 3 m3 sosnowego drewna opałowego, piła tarczowa, kosiarka oraz rower. Powstałe straty poszkodowany oszacował na kwotę 10 tys. zł., a uratowane mienie określił na kwotę 600 tys. zł.

Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było zwarcie instalacji elektrycznej w budynku gospodarczym.