KP PSP Żagań – Festyn strażacki

Z okazji jubileuszu 25 – lecia Państwowej Straży Pożarnej oraz Dnia Dziecka w dniu 20 czerwca br. w parku Pałacu Książęcego w Żaganiu nad kanałem rzeki Bóbr odbył się festyn strażacki dla dzieci. Podczas festynu, który łączył zabawę z edukacją, odbyły się konkursy plastyczne z nagrodami, gry i zabawy dla dzieci, pokazy akcji ratowniczych i szkolenie z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Atrakcją była możliwość pływania strażacką łodzią ratowniczą i przejażdżki quadem. Każde dziecko skorzystało z pompowanej zjeżdżalni oraz poczęstunku popcornem, watą cukrową oraz grochówką. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko prezentujące wyposażenie osobiste strażaków ratowników obecnie i przed powstaniem Państwowej Straży Pożarnej. Zaprezentowano i omówiono zasady postępowania podczas pożarów tłuszczów w gastronomii oraz używania gaśnicy proszkowej.  Strażacy omawiali również zagrożenia związane z przebywaniem latem nad wodą, rozdawali ulotki edukacyjne oraz materiały i gadżety promujące Państwową Straż Pożarną.  

Pokaz był inicjatywą Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żaganiu przy wsparciu Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta w Żaganiu oraz Urzędu Gminy w Żaganiu. Zaproszeni na festyn funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu omówili inne zagrożenia czyhające na dzieci szczególnie podczas wakacji oraz przeprowadzili konkursy z nagrodami.

W festynie łącznie brało udział ponad 500 dzieci oraz osób dorosłych. Pokazy zostały zrealizowane bezpośrednio przed okresem wakacji, aby zwiększyć bezpieczeństwo naszych dzieci. Motywem przewodnim festynu były społeczne akcje edukacyjne „Kręci mnie bezpieczeństwo” i „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

 

Opracowanie: st. kpt. Paweł Grzymała
Zdjęcia: KP PSP w Żaganiu