KP PSP ŻARY – OFIARA ŚMIERTELNA W POŻARZE BUDYNKU MIESZKALNEGO W LUBSKU.

17 stycznia 2017 r. o godz. 18:52 Dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Żarach otrzymał zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym przy Pl. Wolności 20 w Lubsku. Na miejsce pożaru natychmiast zadysponowano zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lubsku. W momencie przyjazdu pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia dym wydostawał się spod dachu budynku. Dostęp do wnętrza budynku był utrudniony z uwagi na zamknięte drzwi wejściowe prowadzące do klatki schodowej mieszkań usytuowanych na I piętrze. Priorytetem prowadzonych działań było uratowanie zagrożonych osób przebywających w budynku. Pierwsza zagrożona osoba znajdowała się w strefie dużego zadymienia w klatce schodowej. Po szybkiej i bezpiecznej ewakuacji tej osoby, którą przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego, strażacy odnaleźli kolejnego poszkodowanego w pomieszczeniu objętym bezpośrednio pożarem. Pomimo szybkiej ewakuacji tej osoby na zewnątrz i przekazaniu jej pogotowiu ratunkowemu, lekarz stwierdził zgon.

Z uwagi na duże ryzyko rozprzestrzenienia się pożaru w drewniane stropy, palną konstrukcję dachu budynku i przewidywalny, niekorzystny rozwój pożaru zaistniała konieczność zadysponowania kolejnych zastępów najbliższych względem miejsca pożaru tj. z jednostki  OSP Górzyn i  OSP Jasień.

Na miejsce zdarzenia przybył Komendant Powiatowy PSP w Żarach wraz z Dowódcą JRG PSP Lubsko. W trwającej 2,5 godziny akcji ratowniczo-gaśniczej udział brało łącznie 6 zastępów straży pożarnej, zaangażowanych w akcję było 20 strażaków. Na miejscu prowadzonych działań było Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Gazowe i Policja. Po zakończonej akcji, miejsce prowadzonych działań przekazano zarządcy obiektu.

Opracowanie i zdjęcia: KP PSP Żary