Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2020

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wraz z Zarządem Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność” zorganizował obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie Wielkopolskim. Uroczyste obchody, z asystą wojskową, odbyły się po raz drugi. W uroczystości wziął udział  lubuski komendant wojewódzki PSP bryg. Patryk Maruszak.

W kościele pw. Św. Pierwszych Męczenników Polski, który znajduje się przy ul. Pluty 7 odprawiona została Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz ul. Górczyńską i ul. Czartoryskiego do Parku 750-lecia Gorzowa, gdzie odbyły się uroczystości z oprawą wojskową przy Obelisku upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych.

Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca. Zostało ustanowione na mocy ustawy z  dnia 3 lutego 2011 roku. Na ten dzień przypada rocznica stracenia ppłk Łukasza Cieplińskiego, mjr Adama Lazarowicza, mjr Mieczysława Kawalca, kpt. Franciszka Błażeja, kpt. Józefa Rzepki, por. Karola Chmiela i por. Józefa Batorego.

To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.

Opracowanie i zdjęcia: LUW