Nowy wóz dla OSP Krzeszyce

Lubuski Komendant Wojewódzki PSP bryg. Patryk Maruszak uczestniczył w przekazaniu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzeszycach.

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MAN TGM 13.290 BL z napędem 4×4 i wysokoprężnym silnikiem o mocy 290 koni mechanicznych. Do przewozu strażaków służy kabina w układzie miejsc 1+1+4, z przodu zamontowano wyciągarkę elektryczną o uciągu 8,1 t. Zabudowa została wykonana ze stali nierdzewnej, kompozytów i blach aluminiowych. Samochód posiada siedem skrytek sprzętowych, zamykanych żaluzjami aluminiowymi z zabezpieczeniem rurowym. Wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności 3000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 305 litrów, autopompę HMT A24/10-4/40 klasy A 16/8 o wydajności 2965 litrów na minutę przy ciśnieniu 8 bar i 473 litrów przy ciśnieniu 40 bar. Samochód wyposażany jest w 60-metrową linię szybkiego natarcia ze zwijadłem elektrycznym oraz instalacje zraszaczową umieszczoną przed przednią osią i po bokach pojazdu. Dach zabudowy wykonany w formie podestu roboczego, umieszczono na nim m.in. skrzynie sprzętową, drabiny, węże ssawne i działko wodno-pianowe DWP 16 MT. 

Zakup samochodu został zrealizowany w ramach Porozumienia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Środowiska Samorządu gminnego i firm ubezpieczeniowych w sprawie współdziałania w zakresie zwalczania zagrożeń dla środowiska.

Wartość zadania – 779.820 zł

Środki:

  • NFOŚiGW  – 280.000 zł,
  • WFOŚiGW – 100.000 zł,
  • Dotacja budżetowa dla jednostek OSP – 120.000 zł,
  • Środki z firm ubezpieczeniowych przekazane przez KG PSP – 30.000 zł,
  • Środki własne gminy Krzeszyce – 230.000 zł,
  • Środki OSP Krzeszyce – 19.820 zł.

O jednostce OSP:

Jednostka włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego w sierpniu 1995 r. Jedna z dwóch jednostek w systemie KSRG w gminie Krzeszyce. OSP posiada 26 strażaków uprawnionych do działań ratowniczych, w tym 1 naczelnik i 1 dowódca OSP. Jednostka strategiczna w zakresie zabezpieczenia operacyjnego powiatu sulęcińskiego z powody odległości od najbliższej siedziby Państwowej Straży Pożarnej (20 km.), zabezpiecza rejon północny powiatu. Obszar w połowie objęty zagrożeniem powodziowym i położnymi tam miejscowościami, a w pozostałej części zagrożeniem pożarowym z uwagi na bardzo duże zalesienie , ponadto przez gminę przebiega droga krajowa nr 22 i droga wojewódzka 131 o bardzo dużym nasileniu ruchu pojazdów samochodowych.

Opracowanie i zdjęcia: KW PSP Gorzów Wlkp.