12 nowych wozów bojowych dla OSP w ramach ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych

17 października w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. odbyło się spotkanie podsumowujące realizację  „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych”, który powstał w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod opieką merytoryczną Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gospodarzem spotkania był lubuski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. bryg. Patryk Maruszak. W spotkaniu udział wzięli również Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak i Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Mariusz Herbut. Wszyscy wspólnie opowiedzieli o programie prezentując jeden z nowo zakupionych wozów strażackich.

Ochotnicza Straż Pożarna z województwa lubuskiego otrzyma w ramach programu 12 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych za ponad  9,5 mln zł.

Dofinansowanie dla Ochotniczej Straży Pożarnej realizowane jest w ramach współpracy Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego z Prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Dodatkowo samorządy przekazały, jako wkład własny, ponad 2,4 mln zł. 4,5 mln zł pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszu wojewódzkiego. Ponad 2,2 mln zł. zostały przekazane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach dotacji na wspieranie jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

W ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych” w całej Polsce Ochotnicza Straż Pożarna otrzyma prawie 400 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych za 286 mln zł.

– Premier Mateusz Morawiecki podkreśla przy wielu okazjach, że jednym z priorytetów Rządu Prawa i Sprawiedliwości jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Jest on realizowany poprzez bardzo precyzyjne kierowanie środków finansowych na program wsparcia i finansowania służb ratowniczych – podkreślał Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, dodając: – W ostatnim czasie do lubuskich strażaków zawodowych i strażaków ochotników trafiły duże pieniądze. Ledwie wczoraj podpisaliśmy umowy na dofinansowanie zakupu sprzętu ratowniczego dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

– Strażacy poświęcają się dla ratowania życia ludzi, często zagrożone jest ich własne życie. Profesjonalizm lubuskich strażaków musi być wspierany nowoczesnym sprzętem – podsumował Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

 

Opracowanie: kpt. Dariusz Szymura, KW PSP Gorzów Wlkp.