Strażacy kobietom

W Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. odbyła się I Lubuska Akcja „STRAŻACY KOBIETOM”. Akcja została zorganizowana przez Państwową Straż Pożarną z okazji niedawno obchodzonego Dnia Kobiet. Pomysłodawcami akcji, jej formy i tematyki były same kobiety. Przedstawiane zagadnienia były inspirowane rzeczywistymi zdarzeniami z którymi możemy się spotkać na co dzień i miały na celu przypomnienie oraz utrwalenie zasad bezpieczeństwa.

W pierwszej edycji akcji udział wzięły kobiety zatrudnione w wybranych urzędach na terenie Gorzowa Wlkp. Swoją obecnością zaszczyciły nas Panie, które są pracownikami cywilnymi ale były z nami również funkcjonariuszki.

Zajęcia przygotowane przez strażaków zostały podzielone na cztery grupy tematyczne tj.

  • pierwsza pomoc,
  • bezpieczne zachowanie w domu,
  • użycie podręcznego sprzętu gaśniczego,
  • pokaz sprzętu ratowniczego i prezentacja zawodu strażaka.

I Lubuską Akcję „STRAŻACY KOBIETOM” zainaugurowali Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wraz z Lubuskim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Sławomirem Klusek. Gospodarzem akcji był Komendant Miejski PSP w Gorzowie Wlkp. st. kpt. Patryk Maruszak.

– Chciałbym serdecznie podziękować strażakom za tę wspaniałą inicjatywę. Dzięki waszemu zaangażowaniu, kobiety pracujące w gorzowskich urzędach mogą w praktyce sprawdzić swoje umiejętności. – mówił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Urzędniczki, bo tak o sobie mówią, mogły skorzystać z fachowej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, poznać rodzaje niebezpieczeństw z jakimi można spotkać się we własnym domu czy mieszkaniu. Zajęcia z zakresu zagrożeń domowych zostały przeprowadzone w niedawno otwartej sali „Ognik”. Panie mogły ubrać się w strój strażacki i samie przeprowadzić działania gaśnicze przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego. Strażacy przygotowali też pokaz przedstawiający sytuację, w której dochodzi do zapalenia się garnka z olejem i jak duże niebezpieczeństwo grozi osobie, która przystąpi do gaszenia płonącego garnka pełnego  oleju wodą.  Podczas ostatniego modułu strażacy opowiedzieli o służbie strażaka, jego zadaniach, sprzęcie i ciągłym doskonaleniu swoich umiejętności.  W ramach pokazu strażacy z JRG zademonstrowali jak wygląda rzeczywisty wyjazd alarmowy. Zjazd strażaków na garaż przy użyciu ześlizgu został nagrodzony brawami.

Na zakończenie każda z Pań w dowód uznania za fantastyczną postawę otrzymała różę oraz dyplom potwierdzający zdobycie tytułu „Kobieta potrafi”.

Dziękujemy wszystkim Paniom za zaszczycenie nas swoją obecnością.

Opracowanie: kpt. Dariusz Szymura, oficer prasowy Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wlkp.
Zdjęcia: asp. Andrzej Obrzut, Wydział Kontrolno-Rozpoznawczy KW PSP