Strażacy uczą bezpieczeństwa

Lubuscy strażacy nie tylko wyjeżdżają do akcji, by spieszyć na ratunek, udzielić pomocy czy ugasić pożar. Wychodzimy też naprzeciw wszelkim inicjatywom, które pozwolą zapobiec niebezpiecznym sytuacjom. Działania informacyjne i zapobiegawcze są dla nas jednym z priorytetów. Takie zadania stawia też przed nami ogólnopolski program „Zgaś Ryzyko”, którego głównym celem jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych w pożarach mieszkań. Aby skutecznie trafić do świadomości dzieci i młodzieży, nauczyć ich właściwych postaw i nawyków, pokazać, jakie są zagrożenia i jak sobie z nimi radzić, poprosiliśmy o pomoc Lubuskiego Kuratora Oświaty. W tym celu zorganizowaliśmy spotkanie z udziałem reprezentacji dyrektorów lubuskich szkół, Kuratorium Oświaty, Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego oraz funkcjonariuszy PSP. Wynikiem naszych rozmów miało być wypracowanie propozycji harmonogramu wspólnych działań edukacyjnych poprzez uzgodnienie treści, metod i form ich realizacji oraz czasu i miejsca zajęć ze strażakami.
W pierwszej części spotkania zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Sławomir Klusek omówił najistotniejsze zagadnienia programu „Zgaś Ryzyko” wraz z przedstawieniem przyjętych założeń do realizacji przez lubuskie jednostki PSP. Kpt. Magdalena Bilińska zreferowała dotychczasowe doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą na przykładzie realizowanych kampanii społecznych i programów, wizyt w szkołach i w strażnicach. Następnie Lubuski Wicekurator Oświaty Radosław Wróblewski przypomniał podstawy programowe w zakresie bezpieczeństwa na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół policealnych.
Druga część upłynęła pod znakiem żywiołowych dyskusji w trzech zespołach roboczych, których zadaniem było określenie treści, form, metod, czasu oraz miejsca realizacji zajęć dla danej grupy wiekowej. Podsumowanie prac grup pokazało, jak wiele ciekawych pomysłów można zrealizować i jak wiele jeszcze pracy przed nami. Kolejnym krokiem będzie teraz ustalenie pilotażowego harmonogramu na przykładzie wybranych szkół, szkolenie funkcjonariuszy i przygotowanie materiałów pomocniczych.
Foto

Oprac. kpt. Magdalena Bilińska
Foto. bryg. Wojciech Kobylarz