Szkolenie z zakresu obsługi i techniki jazdy quadem

Strażacy z sześciu komend Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa lubuskiego przez trzy dni uczestniczyli w szkoleniu jazdy quadem. Szkolenia odbywały się pod czujnym okiem Wschowskiego Klubu Motorowego i miały miejsce na torze motocrossowym na Kaczych Dołach.

Szkolenie zaczęło się od jazdy na płaskim terenie. Wraz z podnoszeniem umiejętności, strażacy w piątek (30 września) radzili sobie już na wymagającym torze motocrossowym.

– Każdego dnia 21 strażaków brało udział w szkoleniu – mówi mł. bryg. Rafał Naks z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. – wzięło w niej udział 6 jednostek z terenu województwa.

Strażacy wykorzystują quady przy powodziach, do patrolowania trudnych terenów, czy do poszukiwań osób, zaginionych np. w lesie. Szkolenie, zdaniem Roberta Jaromina z Wschowskiego Klubu Motorowego wypadło całkiem dobrze.

– Nie chodzi tutaj o jazdę sportową – mówi Robert Jaromin – raczej o wyczucie quada, technikę jazdy, naukę zmiany biegów, jak również obsługę maszyny. Myślę, że po takim szkoleniu strażacy nabyli na torze sporo umiejętności.

Opracowanie, zdjęcia i film: portal zw.pl – ziemia wschowska