WAVE 2017 – pierwszy dzień ćwiczeń

We wtorek 3 października rozpoczęły się ćwiczenia ratownicze dla modułów ochrony ludności Unii Europejskiej pod kryptonimem „Wave 2017”. Ćwiczenia maja na celu doskonalenie  współdziałania sił i środków krajowych w sytuacji przyjmowania pomocy międzynarodowej oraz jako doskonalenie współpracy ze służbami, organizacjami i instytucjami, w tym siłami międzynarodowymi w sytuacji zaistnienia powodzi o zasięgu przekraczającym możliwości operacyjne województwa.

Scenariusz ćwiczeń opiera się na zagrożeniu powodziowym w LUBUSLANDII jednym z regionów fikcyjnego kraju MODULISTAN nie będącego członkiem Unii Europejskiej.

Lubuslandia zgłosiła zapotrzebowanie na pomoc  międzynarodową w tym grup ratowniczych z pompami dużej wydajności oraz modułów oczyszczania wody. Unia Europejska przesłała prośbę o pomoc do krajów członkowskich, z których część zdecydowała się zaoferować pomoc ratowniczą. Z uwagi na skalę zdarzenia centrum zarządzania kryzysowego UE (ERCC) zdecydowało o  zadysponowaniu ekspertów do koordynacji działań humanitarnych i ratowniczych.

W godzinach południowych pierwsze grupy ratownicze przekroczyły granice Modulistanu i skierowały się do Lubuslandii. Na spotkaniu z szefem sztabu służb regionalnych w miejscowości Lubniewice przedstawiono sytuację powodziową oraz określono miejscowości, do których należy skierować pomoc w pierwszej kolejności. Zgodnie z informacją najbardziej dotkniętymi katastrofą są miejscowości  Wałdowice, Wędrzyn (Buszno, Rakowe) oraz Lubniewice. Zespół ekspertów UE wspólnie z przedstawicielami służb ratowniczych ustalił, że baza operacji zostanie zbudowana  w miejscowości Lubniewice w pobliżu lokalizacji sztabu regionalnego.

W godzinach wieczornych  utworzono bazę operacji i zawiązano sztab do koordynacji działań pomocy międzynarodowej. Równocześnie dokonano rozpoznanie sytuacji w miejscowościach wskazanych przez sztab regionalny pod kątem możliwości prowadzenia działań. W rezultacie grupa ratownicza z Niemiec tj. moduł pomp wysokiej wydajności (HCP Germany) przystąpiła do działań w miejscowości  Wędrzyn-Rakowe. Wielonarodowa grupa ratownicza pomp wysokiej wydajności z Litwy, Łotwy i Estonii (Balt Flood Combat) nie podjęła działań ze względu na porę nocną i rozpocznie pracę nad ranem 4 października. 

Jednym z priorytetów jest konieczność dostarczenia wody dla mieszkańców miejscowości Lubniewice. Po uzgodnieniach ze sztabem lokalnym zdecydowano o przydzieleniu tego zadania modułowi oczyszczania wody z Węgier (WP Hungary). Od późnych godzin wieczornych grupa przygotowuje niezbędny sprzęt do produkcji i dystrybucji wody pitnej.

W dniu dzisiejszym planowane jest spotkanie z przedstawicielami najwyższego szczebla regionu Lubuslandii w celu ustalenia planu działania na najbliższe dni.

Opracowanie: KG PSP/KW PSP Gorzów Wlkp.
Zdjęcia: KW PSP Gorzów Wlkp., Waldemar Szańkowski