Wschowa-Nowa Sól – ćwiczenia taktyczno-bojowe

W dniu 28 kwietnia br. w kompleksie leśnym Bory Tarnowskie, na granicy powiatów wschowskiego i nowosolskiego oraz Nadleśnictw Nowa Sól i Sława Śląska odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe, których tematem była „Organizacja i zasady prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w przypadku powstania pożaru kompleksu leśnego. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa PSP we Wschowie oraz Komenda Powiatowa PSP w Nowej Soli przy współudziale Nadleśnictwa Nowa Sól i Sława Śląska.

W ćwiczeniach udział wzięło 29 zastępów PSP i OSP z powiatów wschowskiego i nowosolskiego, siły i środki Nadleśnictwa Nowa Sól i Sława Śląska, samolot gaśniczy oraz zastępy SLDŁ KW PSP Gorzów Wlkp.,  SCKn + kontener wężowy z JRG PSP Międzyrzecz. Wykorzystano także zbiornik brezentowy  o poj. 50 m3 z KP PSP Żary.

Celem ćwiczeń było: praktyczne sprawdzenie przygotowania strażaków-ratowników do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych na obszarach leśnych,  doskonalenie współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej w tym Kompanii Gaśniczej „Nowa Sól”  Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego z siłami Nadleśnictwa Nowa Sól i Sława Śląska.  Podczas ćwiczeń sprawdzono praktyczne możliwości dostarczania wody na duże odległości przy zastosowaniu różnych metod oraz działanie sztabu kierującego działaniem ratowniczym.

Ćwiczenia praktyczne zostały poprzedzone zorganizowanymi w dniu 25 kwietnia ćwiczeniami aplikacyjnymi.

Opracowanie: mł. bryg. Krzysztof Piasecki, oficer prasowy KP PSP we Wschowie

Zdjęcia: KP PSP Nowa Sól