„Z nami bezpieczniej”

Na błoniach nad Wartą w Gorzowie Wlkp. odbył się festyn edukacyjno-rekreacyjny „Z nami bezpieczniej”. Wojewoda Władysław Dajczak oraz przedstawiciele wszystkich  formacji mundurowych mających wpływ na bezpieczeństwo spotkali się z dziećmi i młodzieżą szkół podstawowych i gimnazjalnych, którym przypomnieli jak dbać o bezpieczeństwo w trakcie letniego wypoczynku.

Głównym celem akcji było przypomnienie dzieciom i młodzieży zasad i sposobów bezpiecznego zachowania w trakcie letniego wypoczynku. Bezpieczeństwo mieszkańców województwa, a zwłaszcza dzieci i młodzieży, jest jednym z priorytetów. Wojewoda Władysław Dajczak podkreślił podczas spotkania, że wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w regionie są przygotowane, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas wakacji. Wojewoda życzył również wszystkim uczniom wspaniałego, bezpiecznego odpoczynku.

Podczas festynu służby, inspekcje, straże oraz instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo przekazały uczestnikom informacje na temat bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach. Dzieci dowiedziały się jak postępować nad wodą, aby uniknąć nieszczęśliwego wypadku oraz jak właściwie zareagować będąc świadkiem wypadku lub jego ofiarą. Dodatkowo przedstawiono im jak udzielić pierwszej pomocy oraz kogo prosić o pomoc i kto odpowiada za nasze bezpieczeństwo.

Młodzież przed rozpoczęciem wakacji miała okazję również oglądać pokazy umiejętności i sprzętu m.in. strażaków, policjantów i ratowników medycznych. W programie znalazły się pokazy działań ratowniczych (wydobywanie osoby rannej z uszkodzonego samochodu), wykorzystania psów do poszukiwania zaginionych osób, wyrzutu oleju z płonącego garnka. Podczas pokazu policyjnego można było sprawdzić jak widzi się po spożyciu alkoholu. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu alko gogli, które imitują takie widzenie.

Swoje punkty tematyczne przygotowali organizatorzy festynu: Zespół Ratownictwa Medycznego, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, Straż Graniczna, Policja, Straż Pożarna, Żandarmeria Wojskowa, Straż Ochrony Kolei, Patrol Saperski, Komenda Poligonu Wędrzyn, Lubuski Urząd Wojewódzki Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Opracowanie: Lubuski Urząd Wojewódzki