KP PSP Żagań – ćwiczenia „Iłowa 2016”.

21 czerwca 2016 roku na drodze krajowej nr 18 zostały przeprowadzone powiatowe ćwiczenia taktyczno – bojowe pod kryptonimem „Iłowa 2016”. Ćwiczenia zakładały wypadek komunikacyjny z udziałem autobusu przewożącego grupę młodzieży szkolnej i samochodu osobowego. Głównym elementem ćwiczeń było przeprowadzenie ewakuacji i segregacji osób poszkodowanych celem jak najszybszego uratowania ich życia. Działania ratownicze były dodatkowo utrudnione wyciekiem oleju napędowego, który stworzył zagrożenie pożarowe i chemiczno-ekologiczne.

Celem ćwiczeń było doskonalenie organizacji akcji ratowniczej przy wypadkach komunikacyjnych na drodze z ograniczonym dostępem oraz współdziałania wielu służb ratowniczych. Zamierzone cele zostały w pełni zrealizowane, potwierdziło to właściwe przygotowanie służb ratowniczych z terenu powiatu żagańskiego do prowadzenia tak trudnych działań.

W ćwiczeniach uczestniczyły zastępy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żaganiu, Ochotniczych Straży Pożarnych z Iłowy, Konina Żagańskiego, Wymiarek i Borowego, Zespoły Ratownictwa Medycznego z Żagania i Szprotawy, Żandarmeria Wojskowa z Żagania, Policja, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Rejon w Żarach oraz Zespół Zarządzania Kryzysowego Miasta Iłowa.

Ćwiczenia zostały zrealizowane dzięki przychylności Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Zielonej Górze oraz Zespołu Szkół Tekstylno – Handlowych w Żaganiu, którego uczniowie bardzo realistycznie odgrywali role osób poszkodowanych a także. Wójt Gminy Żagań udostępnił autobus. Obserwatorami ćwiczeń byli Starosta i Wicestarosta Żagański.

Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie przygotowania służb do działań ratowniczych związku z organizacją w miesiącu lipcu br. na terenie Polski Światowych Dni Młodzieży podczas których przewidywany jest znaczny wzrost natężenia ruchu pojazdów osobowych i autokarów turystycznych szczególnie na trasach szybkiego ruchu.

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Paweł Grzymała, oficer prasowy KP PSP w Żaganiu