Zielona Góra – Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pn. „Młodzież Zapobiega Pożarom”

W dniach 19 i 25 marca br. odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej dla miasta Zielona Góra oraz powiatu zielonogórskiego pn. „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Do eliminacji na szczeblu powiatowym zakwalifikowało się 105 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Eliminacje składały się z dwóch części. Pierwszą częścią turnieju był pisemny test wiedzy, który zawierał 30 pytań. Po sprawdzeniu testów i wyłonieniu 5 finalistów (z każdej grupy) przystąpiono do drugiego etapu turnieju, który polegał na losowaniu pytań i podawaniu właściwych odpowiedzi. Jako pierwsi odpowiadali przed jury uczniowie szkół podstawowych. Po nich przyszła kolej na finalistów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Rywalizacja była zacięta, zwłaszcza w grupie uczniów szkół podstawowych. Turniej podsumował bryg. Maksymilian Koperski – zastępca komendanta miejskiego PSP w Zielonej Górze wręczając zwycięzcom nagrody oraz wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy i upominki. Finaliści, którzy zajęli w swoich grupach pierwsze i drugie miejsce, zakwalifikowali się do eliminacji wojewódzkich OTWP zaplanowane 22 kwietnia br. w Zielonej Górze.
W trakcie pracy komisji oceniającej poprawność napisanych testów, strażacy zapoznali uczestników konkursu z nowoczesną siedzibą JRG i pokazali sprzęt, który w codziennej służbie wykorzystywany jest do działań ratowniczo-gaśniczych. Turniej był również doskonałą okazją do zaprezentowania młodzieży prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną programów profilaktycznych, tj. „Zgaś ryzyko” oraz „Wiosna bez płomieni- ratujmy skowronki”.
Nagrody oraz słodki poczęstunek dla uczestników turnieju ufundowali: Miasto Zielona Góra, ROCKWOOL POLSKA Sp. z o.o. w Cigacicach, Nestle Polska S.A. Zakład w Kargowej oraz Komenda Miejska PSP w Zielonej Górze.

Wyniki turnieju przedstawiają się następująco:

Miasto Zielona Góra
I grupa wiekowa (uczniowie szkół podstawowych):
1. Kamil Buczko – OSP Sucha
2. Adrian Trunk – OSP Jarogniewice
3. Jakub Styra/Agata Gac – OSP Jarogniewice

II grupa wiekowa (uczniowie gimnazjum):
1. Marek Dytko – OSP Jarogniewice
2. Adrianna Olszewska – OSP Stary Kisielin
3. Patryk Mackiewicz – OSP Przylep

III grupa wiekowa (uczniowie ponadgimnazjalnych):
1. Łukasz Morda – OSP Zawada
2. Dominik Styra – OSP Sucha
3. Filip Gładysz – OSP Jarogniewice

Powiat zielonogórski
I grupa wiekowa (uczniowie szkół podstawowych):
1. Weronika Mróz – OSP Zabór
2. Alicja Kulczycka – OSP Zabór
3. Aleksandra Wydra – OSP Klenica

II grupa wiekowa (uczniowie gimnazjum):
1. Kamil Werwiński – OSP Trzebiechów
2. Robert Moroz – OSP Nowogród Bobrzański
3. Karol Sobczuk – OSP Trzebiechów

III grupa wiekowa (uczniowie ponadgimnazjalnych):
1. Łukasz Iwaniuch – OSP Nowogród Bobrzański
2. Krzysztof Kierzkowski – OSP Nowogród Bobrzański
3. Kamil Włosek – OSP Trzebiechów
Opracował: mł. bryg. Ryszard Gura – oficer prasowy KM PSP w Zielonej Górze