Zielona Góra – „SZPITAL LĄDOWISKO 2016”

Obiekty szpitalne ze względu na swoją specyfikę i możliwość przebywania w nich znacznych ilości osób o ograniczonej zdolności poruszania się stanowią duże wyzwanie dla służ ratowniczych, a to mobilizuje wszystkich do ćwiczeń. Tym razem 20 kwietnia br. na terenie Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego Sp. z o.o. w Zielonej Górze przeprowadzono ćwiczenia taktyczno-bojowe.

Zgodnie z przyjętym do realizacji scenariuszem zdarzeń, na trasie S3 w okolicach m. Kalsk wypadkowi uległ Volkswagen Transporter,  przewożący 10 osób. W poważnym stanie znajdują się dwie osoby. Zadysponowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do transportu poszkodowanych oraz karetki Pogotowia Ratunkowego. Warunki pogodowe w dniu zdarzenia są zmienne (wietrznie i deszczowo), ale śmigłowiec LPR ( Eurocopter EC 135 P2) podejmuje transport poszkodowanych. Mimo zachowania szczególnych warunków bezpieczeństwa podczas podchodzenia do lądowania w szpitalu, podmuchy wiatru i turbulencje powodują uderzenie płozami śmigłowca o podłoże lądowiska. Śmigłowiec utrzymuje się na lądowisku, ale powstałe silne wstrząsy  powodują pożar w mechanizmie przeniesienia napędu. O powstałym zdarzeniu, personel SOR zaalarmował Państwową Straż Pożarną i Prezesa Zarządu Szpitala. Następuje akcja gaśnicza oraz ewakuacja załogi i pacjenta z lądowiska, ale z konicznością użycia drabin specjalistycznych Straży Pożarnej. Kierownik Oddziału Pediatrii po konsultacji z Lekarzem Dyżurnym podejmuje decyzję o ewakuacji pacjentów i personelu z rejonu zagrożenia. Wszystkie służby rozpoczynają realizację zadań mających zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i personelowi szpitala. Zgodnie z przyjętymi procedurami, w celu zapewnienia transportu chorych nie wymagających intensywnej opieki, na teren szpitala zostają zadysponowane autobusy MZK.

W ćwiczeniach udział wzięli pozoranci z Liceum Medycznego w Zielonej Górze, personel medyczny, pracownicy Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Zielona Góra, strażacy z OSP Jarogniewice, OSP Ochla, OSP Sulcha oraz strażacy JRG nr 1 i 2 w Zielonej Górze.

Opracował: mł. bryg. Ryszard Gura – oficer prasowy KM PSP w Zielonej Górze

Fot.: Piotr Jędzura (bez zgody na dalszą publikację zdjęć)