11 lutego – Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 jest okazją do promowania wiedzy o  numerze alarmowym 112 wśród najmłodszych. Jest to również czas na podsumowanie dotychczasowej działalności Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz oceny współpracy wszystkich, działających w ramach systemu powiadamiania ratunkowego służb, tj. Policji, Straży Pożarnej i Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 jest z okazją do spotkań najmłodszych Lubuszan ze strażakami i policjantami. W ramach zajęć promujących Europejski Numer Alarmowy 112 maluchy z gorzowskich przedszkoli  miały okazję w formie zabawy zapoznać się z zasadami korzystania z numeru alarmowego 112. Wzięły w nich udział maluchy z Przedszkola nr 17, Przedszkola nr 10 oraz Przedszkola nr 4w Gorzowie Wlkp. – łącznie 120 dzieci.

Obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 to także okazja do  uhonorowania osób szczególnie wyróżniających się w wykonywaniu swoich służbowych obowiązków. W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się kolejne, czwarte coroczne spotkanie służb zaangażowanych w działania w ramach systemu powiadamiania ratunkowego. W spotkaniu podsumowującym działalność Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gorzowie Wlkp. w imieniu Wojewody Lubuskiego wziął udział Dyrektor Generalny LUW  Roman Sondej, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Sławomir Klusek, I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Krzysztof Sidorowicz, Zastępca Dyrektora LOW NFZ Jolanta Krug.  

Podczas spotkania dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Krzysztof Kołcz  przedstawił roczne doświadczenia z funkcjonowaniem CPR w Gorzowie Wlkp. Przez obu komendantów dokonana została ocena współpracy Policji, Państwowej Straży Pożarnej z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Na zakończenie dyrektor generalny Roman Sondej wręczył wyróżnienia dla operatorów oraz przedstawicieli służb.

Wyróżnienia dla przyjmujących zgłoszenia

Dyrektor Generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkie wręczył wyróżnienia dla operatorów numeru alarmowego 112, dyspozytorów medycznych, dyżurnych Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej. Otrzymali je:

  • Dyrektor ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wlkp. Mirosław Baraniak
  • Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego  w Zielonej Górze Barbara Król
  • Dyżurna KMP w Zielonej Górze Aspirant Sztabowy Joanna Derbis
  • Dyżurny KPP w Strzelcach Krajeńskich Aspirant Sztabowy Marek Szymański
  • Dyżurny operacyjny województwa KW PSP w Gorzowie Wlkp. Młodszy Brygadier Tomasz Lewandowski
  • Dyżurny operacyjny województwa KW PSP w Gorzowie Wlkp. Starszy Kapitan Jarosław Zatylny
  • Z-ca kierownika CPR Anna Cieślak – Proch
  • Operator Numerów Alarmowych Ewa Kuczyńska
  • Operator Numerów Alarmowych Paulina Bonalska – Pikulik
  • Operator Numerów Alarmowych Łukasz Mirecki
  • Operator Numerów Alarmowych Jolanta Szulc
  • Operator Numerów Alarmowych Marek Banaś
  • Operator Numerów Alarmowych Agata Jacek
  • Operator Numerów Alarmowych Magdalena Horbatowska
  • Operator Numerów Alarmowych Diana Borysowska

Centrum Powiadamiania Ratunkowego

 W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim od października 2013 roku funkcjonuje Centrum Powiadamiania Ratunkowego, obsługujące numer alarmowy 112.  Centrum Powiadamiania Ratunkowego służy mieszkańcom województwa lubuskiego.  Istotą funkcjonowania CPR jest odbieranie zgłoszeń alarmowych kierowanych na numer 112 a następnie po weryfikacji kierowanie ich do właściwej służby w celu podjęcia interwencji. 112 to jest numer, który ratuje życie. 77,3% zgłoszeń alarmowych jest fałszywych – apelujemy o odpowiedzialność do osób dzwoniących.

Film promujący Numer Ratunkowy 112  w „Kolejce po życie” tutaj

Opracowanie: LUW
Zdjęcia: KW PSP Gorzów Wlkp.