„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” w woj. lubuskim

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna Państwowej Straży Pożarnej na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do powstania pożarów w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla.

Każdego roku statystyki Państwowej Straży Pożarnej pokazują, że w sezonie jesienno-zimowym (sezon grzewczy) wzrasta w Polsce liczba tragicznych pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla.

W siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wlkp. kampanię rozpoczęli lubuski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Patryk Maruszak, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak oraz przedstawiciel Korporacji Kominiarzy Polskich Oddziału Lubuskiego – Mistrz kominiarski Ditter Walenowski.

– Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach na obszarze woj. lubuskiego powstaje kilka tysięcy pożarów i kilkaset zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób – powie, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy. W województwie lubuskim w ciągu ostatnich 5 lat w pożarach mieszkań i domów życie straciło bez mała 80 osób a około 500 zostało rannych. Około 300 osób zostało rannych w zdarzeniach z udziałem tlenku węgla a 8 straciło życie – informował lubuski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Patryk Maruszak podkreślając jak ważne jest prowadzenie szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej.

Ponadto lubuski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Patryk Maruszak ogłosił konkurs pod nazwą „Sto czujek na 100-lecie niepodległości”. Konkursowe pytania znajdą się na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Zwycięzcy otrzymają czujkę tlenku węgla bądź czujkę dymu. Konkurs rozpoczyna się w dniu 1 listopada br.

– Gorąco popieram tę akcję i apeluję do wszystkich Lubuszan – zarządców i właścicieli nieruchomości o przestrzeganie obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Zwracam się też do nauczycieli w szkołach by rozmawiali na ten temat z dziećmi i młodzieżą – mówił Wojewoda Lubuski, podkreślając. W naszych domach powinniśmy czuć się bezpiecznie. Mam nadzieję, że rozpoczęta dziś akcja poprawi świadomość i bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu.

Przedstawiciel kominiarzy przypomniał jak ważne jest  regularne usuwanie zanieczyszczeń z przodów kominowych w okresie grzewczym

Więcej na temat kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” znajdziesz TUTAJ

 

Opracowanie i zdjęcia: kpt. Dariusz Szymura, KW PSP Gorzów Wlkp.