KP PSP Strzelce Kraj. – edukacyjne pokazy ratownictwa na zamarzniętych akwenach

Okres zimowy a zwłaszcza okres ferii zimowych wiążą się często z wieloma zagrożeniami jakie mogą wystąpić. Niejednokrotnie chwila nieuwagi i bezmyślności przy wchodzeniu na lód kończy się przykrym zdarzeniem.

Mając to na uwadze w dniach 25,26,27.01.2017 roku na Jeziorze Górnym w Strzelcach Krajeńskich strażacy z KP PSP przeprowadzili pokazy i ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego, na które w roli obserwatorów zaprosili dzieci i młodzież z okolicznych szkół.

Przedsięwzięcie miało na celu uświadomienie jak niebezpieczne są zamarznięte jeziora i rzeki oraz przypomnienie zasad bezpiecznego zachowania się na lodzie i podczas spędzania wolnego czasu w okresie zimy i ferii.

W ciągu trzech dni strażacy demonstrowali techniki oraz optymalne sposoby zachowania się gdy dojdzie do sytuacji załamania się pokrywy lodowej pod człowiekiem. Pokazywano różne techniki ratownicze wydobycia poszkodowanej osoby przy użyciu liny ratowniczej, bosaka, deski ortopedycznej, drabiny nasadkowej oraz sań lodowych. Ćwiczenia przez trzy dni obserwowało ponad 300 uczniów.

Apelujemy o rozwagę podczas wypoczynku w okresie zimowym. Apel kierujemy również do wędkarzy wchodzących na lód.

Opracowanie i zdjęcia: bryg. Tomasz Górniak, oficer prasowy KP PSP w Strzelcach Kraj.