Odznaczenia państwowe dla strażaków

W środę, 21 listopada 2018 roku, w Pałacu Prezydenckim, w Sali Kolumnowej z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia otrzymali strażacy zasłużeni w ratowaniu życia ludzkiego i mienia.

Krzyż Zasługi za Dzielność otrzymał st. kpt. Paweł Kasperek (KM PSP LUBLIN) – uratował mężczyznę spod gruzów podczas katastrofy budowlanej starej kamienicy.

Medale za Ofiarność i Odwagę otrzymali:

st. sekc. Łukasz Jakimiec (KP PSP KOŁOBRZEG) – uratował życie mężczyzny rannego w wyniku wypadku;
mł. ogn. Marcin Strózik (KP PSP NOWA SÓL) – uratował życie tonącemu dziecku;
st. ogn. Andrzej Ząbek (KM PSP LEGNICA) – uratował tonących: matkę i dziecko;
oraz druh Ochotniczej Straży Pożarnej w Licheniu Starym Adrian Ziółkowski – uratował życie tonącemu mężczyźnie.

Prezydent Andrzej Duda wręczając odznaczenia zasłużonym w ratowaniu życia i mienia mówił – Dopóki człowiek gotów jest bezinteresownie rzucić się na pomoc drugiemu człowiekowi, nawet ryzykując życie, to znaczy, że są ludzie zdolni tworzyć wspólnotę. To jest właśnie największe poświęcenie – nieść bezinteresowną pomoc drugiemu, często z narażeniem życia.

Prezydent podkreślił, że to dla niego zaszczyt móc wręczyć odznaczenia za dzielność, ofiarność i odwagę. – Można być bohaterem czasu pokoju, tego nigdzie nie uczą, nie uczą jak mieć odwagę, nie uczą w szkole, że trzeba ratować życie drugiego człowieka – mówił, dodając, że można się nauczyć pierwszej pomocy, ale najpierw trzeba mieć siłę osobistej decyzji, impuls, by rzucić się z pomocą.

Prezydent podziękował odznaczonym za postawę bohaterstwa, niezłomności i wielkiej odwagi.

Joachim Brudziński Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji powiedział do odznaczonych: „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat” – Wy, ratując życie, ratowaliście cały świat, który dzięki Waszemu bohaterstwu podarowaliście tym, których uratowaliście. Zaszczytem dziś dla mnie jest, że w obecności Prezydenta RP mogę stanąć podczas tej uroczystości przed funkcjonariuszami PSP i druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej. Jesteście wzorem dla swoich koleżanek, kolegów i dla przyszłych pokoleń.

Opracowanie: KG PSP na podstawie materiałów MSWiA oraz prezydent.pl
Zdjęcia: MSWiA