Zbiórka krwi „SpoKREWnieni służbą” w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Akcja została zainaugurowana 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ta data została wybrana nieprzypadkowo. To święto państwowe ustanowione na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski.

– Jesteśmy spokrewnieni służbą z tymi, którzy zapłacili najwyższą cenę za to, żeby Polska mogła być wolna – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas inauguracji ogólnopolskiej zbiórki krwi „SpoKREWnieni służbą”. W ramach tej akcji funkcjonariusze służb podległych MSWiA, w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, oddają krew chorym i ofiarom wypadków. Tylko podczas inauguracji zbiórki krwi „SpoKREWnieni Służbą” w MSWiA zebrano ponad 32 litry.

Ogólnopolska zbiórka krwi „SpoKREWnieni służbą” odbywa się pod patronatem szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka na terenie całej Polski. Krew będzie można oddawać podczas akcji w każdym województwie przez cały marzec.

 – Zachęcam wszystkich do udziału w akcji „SpoKREWnieni służbą”. Akcja ma charakter otwarty. Oddawanie krwi to przekazywanie daru życia – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Inauguracja akcji w woj. lubuskim odbyła się przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., gdzie krew oddali funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i Policji a wśród nich Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Sławomir Klusek i Komendant Wojewódzki Policji insp. Jarosław Janiak.

Funkcjonariusze służb podległych MSWiA oddają krew od lat. Z własnej inicjatywy pomagają chorym i potrzebującym. Państwowa Straż Pożarna w woj. lubuskim ma w swoich szeregach wieloletnich honorowych dawców krwi. Jednym z takich przykładów bezinteresownej chęci pomocy potrzebującym jest mł. ogn. Piotr Błażewicz pełniący służbę w KW PSP w Gorzowie Wlkp., który oddał już ponad 26 litrów krwi.

Ogólnopolska zbiórka krwi „SpoKREWnieni służbą” odbywa się na terenie całej Polski. Krew w województwie lubuskim będzie można oddawać podczas akcji przez cały marzec w punktach mobilnych oraz w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze i w Oddziałach Terenowych RCKiK w Gorzowie Wielkopolskim, Międzyrzeczu, Sulęcinie, Żaganiu i Żarach. Przy rejestracji należy podać informację o udziale w akcji „SpoKREWnieni służbą”. Harmonogram akcji RCKiK służb, organizowanych na terenie województwa lubuskiego dostępny jest poniżej.

Harmonogram akcji „SpoKREWnieni służbą”