Podziękowania za akcję gaszenia Katedry gorzowskiej

7 lipca Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Sławomir Klusek spotkał się ze strażakami, którzy brali udział w działaniach gaśniczych przy pożarze Katedry gorzowskiej. Spotkanie odbyło się w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim, a wzięli w nim udział strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu województwa lubuskiego.

Lubuski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Sławomir Klusek, który kierował działaniami podczas pożaru Katedry powiedział:

– zaprosiłem Was tu wszystkich aby wstępnie podsumować akcję, ale przede wszystkim podziękować. Podziękować wszystkim i każdemu z osobna za tą niezwykle trudną akcję

W spotkaniu wziął udział Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak oraz Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Pan Jacek Wójcicki. Obecni byli również przedstawiciele duchowieństwa oraz Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Panowie Roman Sondej i Waldemar Gredka.

Wojewoda Lubuski powiedział między innymi:

– Staję przed wami jako przedstawiciel Rządu RP i pani premier Beaty Szydło. Staję i chylę czoła. Przekazuję wyrazy wielkiego szacunku i wielkie podziękowania. To co zrobiliście podczas tragicznej nocy, gdy paliła się Katedra, to przejaw wielkiego profesjonalizmu, poświęcenia i heroizmu. Gratuluję i mam nadzieję, że będziecie dalej doskonalić swoje umiejętności. Lubuszanie mogą spokojnie zasypiać w nocy, ponieważ mogą być pewni, że gdy stanie się coś złego, to ludzie z wielkim profesjonalizmem, oddaniem i zaangażowaniem będą ratowali ich życie. Zarówno strażacy zawodowi jak i ochotnicy – jeszcze raz dziękuję wam za pomoc!

W czasie spotkania wojewoda Władysław Dajczak oraz st. bryg. Sławomir Klusek wręczyli wyróżnionym strażakom listy gratulacyjne od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.

Przedstawiciele duchowieństwa wręczyli wszystkim uczestnikom krzyże św. Benedykta

Po oficjalnej części strażacy w gronie dowódców mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami na temat tak długiej, trudnej i wyczerpującej akcji ratowniczej.

 

Opracowanie: kpt. Dariusz Szymura
Zdjęcia: st. sekc. Zygfryd Zandecki