99. rocznica Narodowego Święta Niepodległości

Wojewódzkie uroczystości z okazji 99. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości odbyły się na Skwerze Wolności w Gorzowie Wielkopolskim.  

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wlkp. Następnie uczestnicy mszy i mieszkańcy przemaszerowali na Skwer Wolności, gdzie przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Państwową Straż Pożarną reprezentował Lubuski Komendant Wojewódzki PSP w Gorzowie Wlkp. mł. bryg. Patryk Maruszak w asyście Lubuskiej Kompani Honorowej PSP.

Podczas uroczystości odbyło się m.in.: wspólne odśpiewanie hymnu, ślubowanie kadetów I rocznika Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wlkp. apel pamięci, oddanie salwy honorowej, oraz złożenie pod pomnikiem wiązanek kwiatów.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wraz z gen. Bryg. Stanisławem Czosnek wręczył medale i akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe żołnierzom 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Wojewoda wręczył również siodło przedstawicielom oddziału kawalerii w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

  Po oficjalnych uroczystościach odbyły się pokazy sprzętu bojowego Wojska Polskiego. Państwowa Straż Pożarna przygotowała stoisko w ramach którego promowano bezpieczeństwo wśród dzieci i dorosłych. W miasteczku harcerskim Harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (230 GDH „Rysie”)  zapraszali do wspólnego śpiewania piosenek przy ognisku. Rozdawali śpiewniki i okolicznościowe gazetki – Gorzowski Kurier Niepodległej, biało-czerwone flagi oraz okolicznościowe pierniczki

 

Opracowanie: KW PSP, LUW
Zdjęcia: KW PSP, LUW