KM PSP Zielona Góra – ćwiczenia p.k. „KOMIN EC 2017”

Jednym ze sposobów przygotowania się do ewentualnych działań na terenie obiektów o strategicznym dla infrastruktury miasta znaczeniu są ćwiczenia. I tak też było w piątek 26 maja br. na terenie Elektrociepłowni „Zielona Góra”, gdzie strażacy ćwiczyli epizody związane z  gaszeniem pożaru i ewakuacją osób z użyciem technik alpinistycznych.

Hipotetycznie założono, że podczas prowadzenia prac przy instalacji oświetleniowo-przeszkodowej  na zespole kominów bloku gazowo-parowego na poziomie +40, dochodzi do porażenia prądem dwóch pracowników. Trzeci z pracowników nie ma możliwości udzielenia skutecznej pomocy kolegom, informuje służby dyżurne EC o zaistniałym wypadku. Wyznaczony pracownik EC drogą telefoniczną informuje służby ratownicze o dwóch nieprzytomnych mężczyznach znajdujących się na galeryjce komina. Zachodzi konieczność udzielenia pierwszej pomocy i natychmiastowej ewakuacji poszkodowanych ze względu na powstałe podczas porażenia prądem obrażenia, wychłodzenie organizmu i możliwość wystąpienia wstrząsu. Ze względu na charakterystykę obiektu i brak możliwości wykorzystania drabin mechanicznych oraz podnośników hydraulicznych, zachodzi potrzeba zastosowania do ewakuacji technik linowych i sprzętu alpinistycznego. Dyspozytor Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego dysponuje na miejsce zdarzenia Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Zielonej Górze.  Równolegle z prowadzonymi pracami konserwacyjnymi na kominie, prowadzone były prace pożarowo niebezpieczne na dachu bloku parowo-gazowego (w bezpośrednim sąsiedztwie zespołu kominowego). Przez nieuwagę oraz nadmierne zainteresowanie zdarzeniem na kominie, pracownicy doprowadzają do powstania pożaru poszycia dachu. Następuje intensywny wzrost promieniowania cieplnego oraz rozwój pożaru. Pali się dach pokryty papą na powierzchni około 80 m2. Zachodzi potrzeba ewakuacji poszkodowanego pracownika oraz zbudowania dwóch linii gaśniczych, celem podania skutecznej wydajności prądów gaśniczych.

W ćwiczeniach udział wzięło 9 zastępów Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP Przylep, OSP Zawada, OSP Ochla), łącznie 45 strażaków, których działania podsumował i ocenił mł. bryg. Maksymilian Koperski – Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Zielonej Górze, natomiast Pani Monika Łabuz – Suwała Dyrektor Generalny EC „Zielona Góra” podziękowała strażakom za wsparcie i zaangażowanie oraz zaprosiła wszystkich na ciepłą, regeneracyjną zupę.

Opracował: mł. bryg. Ryszard Gura – oficer prasowy KM PSP Zielona Góra