KP PSP Strzelce Kraj. – tragiczny wypadek między Głuskiem i Starym Osiecznem.

W sobotę, 14.03.2020r. o godzinie 7.12 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Strzelcach Krajeńskich wpłynęła informacja z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Kobieta przejeżdżając przez most na rzece Drawa na drodze powiatowej między Głuskiem i Starym Osiecznem zauważyła wystające z rzeki koło samochodu.

Na miejsce zostało skierowanych 5 zastępów straży pożarnej, w tym zastęp ratownictwa technicznego. W wyniku rozpoznania kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że do rzeki Drawa, po przerwani barierek wpadł samochód osobowy i leży na dachu, a ponad lustro wody wystaje tylne koło pojazdu. Strażacy zabezpieczyli teren działań, zamknęli ruch na drodze. Ratownicy wyposażeni w kombinezony suche przeznaczone do ratownictwa wodnego oraz zabezpieczeni linkami ewakuacyjnymi dotarli do wraku pojazdu. Prędkość nurtu rzeki i lokalizacja pojazdu nie pozwalały na przeprowadzenie ewakuacji znajdujących się wewnątrz osób. Natychmiast podjęto decyzję o przyholowaniu pojazdu do brzegu, gdzie wyciągnięto z wnętrza trzech mężczyzn i kobietę, których niezwłocznie przekazano czekającym na brzegu zespołom ratownictwa medycznego. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon wszystkich czterech osób.

Znaczącym w tych działaniach jest fakt, że nie było wiadomo kiedy doszło do wpadnięcia samochodu do rzeki, w takich sytuacjach działania prowadzone są z założeniem że wciąż jest szansa uratowania znajdujących się wewnątrz poszkodowanych.

Po zakończeniu działań ratowniczych miejsce zdarzenia oraz pojazd przekazano organom śledczym, które wyjaśniają przyczyny i okoliczności zdarzenia.

Na miejscu działań obecni byli Lubuski Komendant Wojewódzki PSP w Gorzowie Wlkp., Komendant Powiatowy PSP w Strzelcach Krajeńskich wraz z Zastępcą, Komendant Powiatowy Policji.