Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w powiecie gorzowskim.

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2016 odbyły się na Promenadzie w Santoku. Rozpoczęły się o godz. 10.00 Polową Mszą Świętą po której odbył się Uroczysty Apel. Organizatorami oraz Gospodarzem uroczystości byli:

  • Starosta Gorzowski – Pani Małgorzata DOMAGAŁA
  • Komendant Miejski PSP w Gorzowie Wlkp. – bryg. Krzysztof STRZYŻYKOWSKI
  • Wójt Gminy Santok – Pan Józef LUDNIEWSKI
  • Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorzowie Wlkp. – Druh Józef KRUCZKOWSKI

W Powiatowych Obchodach Dnia Strażaka 2016 udział wzięli zarówno strażacy zawodowi, jak i ochotnicy. Obchody uświetnił swoją osobą Zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wlkp. – bryg. Jarosław Korzeniewski. Nie zabrakło też innych gości – obecni byli przedstawiciele władz powiatu, przedstawiciele władz miast jak i wójtowie poszczególnych gmin a także szefowie różnych instytucji oraz służb.

Witając gości, Komendant Miejski PSP w Gorzowie Wlkp.- bryg. Krzysztof Strzyżykowski podkreślał, że Powiatowy Dzień Strażaka to święto wszystkich strażaków zarówno zawodowych i ochotników. Podziękował wszystkim za trud oraz poświęcenie jakie wkładają w służbę. Głównym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń i awansów na wyższe stopnie służbowe oraz wyróżnień. W sumie oznaczono i awansowano 38 osób a wyróżnionych zostało kolejnych 45.Podczas Uroczystego Apelu wręczono również Decyzję Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o włączeniu jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubnie (gmina Lubiszyn) do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. Jest to druga jednostka z tej gminy w systemie. Decyzję z rąk bryg. Jarosława Korzeniewskiego – Zastępcy Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wlkp. oraz bryg. Krzysztofa Strzyżykowskiego – Komendanta Miejskiego PSP w Gorzowie Wlkp. odebrali Pan Artur Terlecki – Wójt Gminy Lubiszyn oraz Druh Andrzej Nawrocki – Prezes OSP w Lubnie. Powiatowe Obchody uświetniła Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej „Siedlice”.

W dalszej części Obchodów przeprowadzone zostały pokazy ratownicze PSP oraz Powiatowe Zawody w Sporcie Pożarniczym jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Wzięło w nich udział 11 drużyn w tym 4 młodzieżowe. Zawody zostały rozegrane w dwóch konkurencjach:

  • sztafeta pożarnicza 6x50m,
  • ćwiczenie bojowe.

Generalna klasyfikacja przedstawiała się następująco:

Drużyna Męska:
– miejsce I – OSP Ulim,
– miejsce II – OSP Bogdaniec,
– miejsce III – OSP Santocko,
– miejsce IV – OSP „Siedlice”,
– miejsce V – OSP Janczewo,
– miejsce VI – OSP Staw,
– miejsce VII – OSP Witnica.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze:
– miejsce I – OSP Santocko,
– miejsce II – OSP Staw,
– miejsce III – OSP Witnica,
– miejsce IV – OSP Lubczyno.

Opracowanie: bryg. Grzegorz Rojek

Zdjęcia: KM PSP Gorzów Wlkp.