„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”

We wtorek, 23 lutego, w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wlkp. odbyło się uroczyste przyjęcie znaków Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu br. w Krakowie. Podczas trwającej peregrynacji krzyża i ikony po diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, jednym z etapów tej wędrówki, była wizyta w komendzie połączona z modlitwą za zdrowie i opatrzność Bożą nad lubuskimi strażakami. Życzeniem papieża Franciszka było bowiem, aby znaki trafiły nie tylko do szkół i uniwersytetów, ale wszędzie tam, gdzie jest człowiek.
– Dla nas to zaszczyt, że znaki Światowych Dni Młodzieży trafiły również do nas – podkreślił komendant wojewódzki PSP st. bryg. Hubert Harasimowicz, dodając, że to dla nas chwila do refleksji i zadumy, która dobrze przygotowuje nas również do codziennej służby.
Prostota, a jednocześnie niezwykła siła krzyża podarowanego młodzieży przez papieża Jana Pawła II zadziwia. Rozpoczynający spotkanie kustosz peregrynacji ks. Robert Patro podkreślił ten fakt, porównując go do wielu pięknych i wspaniałych krzyży w naszych kościołach. Ten krzyż, taki poobdzierany, nie wydaje się być niczym nadzwyczajnym. Na pierwszy rzut oka to tylko dwie proste deski. Ale warto sobie uświadomić, że ten krzyż i ta ikona to relikwiarze, przy którym trwały na modlitwie miliony ludzi. To są znaki Bożej obecności i Bożej mocy – zwrócił się do strażaków ks. Robert Patro.
W modlitewnym spotkaniu nie mogło zabraknąć kapelana lubuskich strażaków ks. Przemysława Kaminiarza.

Oprac. kpt. Magdalena Bilińska