Narada podsumowująca działalność lubuskich strażaków w 2019 roku

27 lutego 2020 r. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. odbyła się narada kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej województwa lubuskiego. Podczas narady Lubuski Komendant Wojewódzki PSP bryg. Patryk Maruszak wraz z zastępcami st. bryg. Lesławem Glińskim i bryg. Januszem Drozdą dokonali szczegółowego podsumowania zadań postawionych przed jednostkami ochrony przeciwpożarowej w województwie lubuskim w 2019 roku.

W naradzie wzięli udział:

 • Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Pan Marek Surmacz
 • Komendant Główny PSP st. bryg. Andrzej Bartkowiak,
 • Wojewoda Lubuski Pan Władysław Dajczak,
 • szefowie służb mundurowych oraz instytucji współpracujących z PSP,
 • przedstawiciele związków zawodowych,
 • prezes Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP Pan Grzegorz Stachowiak,
 • komendanci miejscy i powiatowi PSP z terenu województwa lubuskiego,
 • kierownicy komórek organizacyjnych KW PSP w Gorzowie Wlkp.,

Lubuski Komendant Wojewódzki PSP bryg. Patryk Maruszak w swoim podsumowaniu podziękował wszystkim zgromadzonym na czele z Komendantem Głównym PSP za bieżące i codzienne wsparcie systemu ratowniczego w województwie lubuskim. Podziękowania za codzienną służbę, pełną gotowość i czuwanie nad bezpieczeństwem Komendant przekazał wszystkim strażakom w województwie.  

Podsumowanie działalności Państwowej Straży Pożarnej w województwie lubuskim w 2019 roku to 14 287 interwencji (5 181 – pożary, 7 992 –  miejscowe zagrożenia,  1 114 – alarmy fałszywe). Każdego dnia w pełnej gotowości do wyjazdu i udzielenia natychmiastowej pomocy było 163 ratowników. W roku Państwowa Straż Pożarna wzbogaciła się o łącznie 11 samochodów gaśniczych (8 średnich i 3 ciężkie), a ochotnicze straże pożarne o 17 nowych samochodów. Do jednostek trafiły również inny nowy sprzęt specjalistyczny w postaci samochodów, quadów, zestawów hydraulicznych, sprzętu logistycznego, wodno-nurkowego czy wysokościowego.

Podczas narady wyróżnienia otrzymali funkcjonariusze PSP za bardzo duży wkład pracy na rzecz promowania bezpieczeństwa wśród osób cywilnych w tym w szczególności dzieci i młodzieży oraz za wybitne osiągnięcia sportowe na arenie kraju i arenie międzynarodowej. Wyróżnienia wręczył Komendant Główny PSP st. bryg. Andrzej Bartkowiak w asyście Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Patryka Maruszaka i zgromadzonych gości. Wyróżnienia otrzymali:

 • kpt. Sebastian PIOTROWSKI – z-ca nacz. wydz. w KP PSP Świebodzin
 • mł. kpt. Kamil WIECZOREK – z-ca nacz. wydz. w KP PSP Słubice
 • sekc. Dawid LEWANDOWSKI – technik w KP PSP Żary
 • ogn. Krystian MISIAK – dyspozytor z KM PSP Zielona Góra
 • ogn. Maciej SOLAREK – dyspozytor z KM PSP Zielona Góra
 • mł. kpt. Aleksandra ŚWISTEL – starszy specjalista w KW PSP Gorzów Wlkp.
 • str. Paweł STRYKOWSKI – mł. technik w KP PSP Międzyrzecz
 • mł. ogn. Tadeusz FUDALIN – st. ratownik w JRG w KP Sulęcin

Wojewoda Lubuski w swoim przemówieniu powiedział: – Jako przedstawiciel rządu premiera Mateusza Morawieckiego z całego serca dziękuję za ten rok, za Waszą ofiarną służbę i oddanie. Dziękuję Wam jako wojewoda, który odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców regionu. Trudno wyobrazić sobie to poczucie bezpieczeństwa bez Waszej pracy, poświęcenia oraz profesjonalizmu, który na co dzień widzimy. Dziękuje też za działania prewencyjne, które mają zapobiegać temu wszystkiemu co mogłoby się ewentualnie wydarzyć.

Komendant Główny PSP st. bryg. Andrzej Bartkowiak podziękował wojewodzie lubuskiemu Panu Władysławowi Dajczakowi, ministrowi Panu Markowi Surmacz oraz Funduszom Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za wsparcie. W szczególności podziękowania złożył  strażakom tym w JRG i Komendach za ich codzienna trudną służbę. W dalszych słowach Komendant  przytoczył efekty już dokonanych zmian w PSP czego efektem są m.in. dwa nowe rozporządzenia, na które środowisko strażackie czekało długi czas. Komendant zasygnalizował również założenia kolejnych aktów legislacyjnych, które dzięki wsparciu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, pozwolą jeszcze bardziej usprawnić Państwową Straż Pożarną.

Tekst i zdjęcia: st. kpt. Dariusz Szymura