Warsztaty służb ratowniczych z Polski i Niemiec

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie w dniach od 3 do 7 października 2016 r. odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych z Polski i Niemiec. Ćwiczenia zorganizowane były w formie warsztatów dla specjalistycznych grup ratowniczych i miały na celu doskonalenie umiejętności prowadzenia działań w zakresie ratownictwa wysokościowego, działań poszukiwawczo-ratowniczych oraz ratownictwa technicznego. W ramach ćwiczeń duża grupa strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej z województwa lubuskiego przeszła szkolenie specjalistyczne w zakresie stabilizacji naruszonych konstrukcji zgodnie z programem Komendy Głównej PSP. W dniach od 6 do 7 października ratownicy wysokościowi doskonalili się w technikach ratowniczych z użyciem śmigłowca.

Lubuscy strażacy z grup poszukiwawczo-ratowniczych (GPR) z KP PSP w Krośnie Odrz., KP PSP w Strzelcach Kraj. oraz OSP Bronowice, OSP Jarogniewice byli szkoleni przez doświadczonych instruktorów z GPR Poznań i GPR Nowy Sącz. Wśród wykładowców tegorocznych ćwiczeń z zakresu stabilizacji konstrukcji budowlanych byli ratownicy Federalnej Służby Ratownictwa Technicznego THW z Berlina i Brandenburgii. Zagadnienia ratownictwa wysokościowego ćwiczyli strażacy z Zakładowej Straży Pożarnej ArceloMittal z Eisenhüttenstadt. Całości przyglądali się obserwatorzy z Landowej Szkoły Ochrony Przeciwpożarowej i przed Katastrofami LSTE w  Eisenhüttenstadt oraz przedstawiciele Berlińskiej Straży Pożarnej.

Warsztaty realizowane były w ramach projektu współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, w którym uczestniczyły  KW PSP w Gorzowie Wlkp. we współpracy ze Szkołą Pożarniczą w Eisenhüttenstadt (LandesschuleundTechnischeEinrichtungfür Brand – undKatastrophenschutz) oraz Zrzeszeniem Landowym Federalnej Służby Ratownictwa Technicznego na kraje związkowe Berlin, Brandenburgia i Saksonia – Anhalt.

Opracowanie i zdjęcia : kpt. mgr inż. Dariusz Szymura, KW PSP w Gorzowie Wlkp.